Dabai visnedraudzīgākās vielas, ko ikdienā lietojam

Nereti, radot jaunus produktus, galvenokārt tiek domāts par patērētāja un ražotāja vajadzībām. Galvenais, lai produkts būtu lēts, ērti lietojams un citādā ziņā efektīvs paredzētā mērķa sasniegšanai. Par to, kādu ietekmi tas atstāj uz dabu un arī pašu patērētāju ilgtermiņā, aizdomājas vien retais, tāpēc šādi produkti tiek lietoti visai plaši. Kuri ir tie produkti un vielas, kas dabai un arī cilvēkiem nodara neiedomājami lielu kaitējumu un kuru labās lietošanas īpašības noteikti neatsver ļaunumu kādu tie nodara?

Hidrogenizētās eļļas
Hidrogenizētās eļļas, kas pazīstamas arī kā transtaukskābes. Šis produkts patiesībā nav nekas jauns. Tā ražošana tika uzsākta jau ap 1800. gadu un sākotnēji tas tika lietots ļoti praktiskiem mērķiem. Tas tika pievienots dārzeņu eļļām, lai pagarinātu to realizācijas termiņus. Tā tika radīts arī margarīns, kas sākotnēji tika pozicionēts kā veselīgāka alternatīva sviestam. Tomēr, kā liecina, jaunākie pētījumi, sintētiskās transtaukskābes negatīvi ietekmē gan cilvēku veselību, gan apkārtējo vidi. Šis produkts ievērojami paaugstina holesterīna līmeni asinīs, kas ir biežākais iemesls dažādām sirds un asinsvadu slimībām. Arī šo transtaukskābju ieguve neatbilst ekoloģijas principiem un rada visāda veida piesārņojumu.

DDT
DDT jeb dihlordifeniltrihloretāns ir ķīmiska viela, kura radīta 20. gadsimta sākumā un kurai sākotnēji bija ļoti plašs pielietojums. Visplašāk tā pazīstama kā spēcīgs insekticīds. Tā kā sākotnēji šīs vielas kaitīgums vēl nebija izpētīts, tā pat tika lietota utu un citu parazītu apkarošanai. Pamazām tika pierādīt šīs vielas ietekme uz cilvēku veselību un vidi. Mūsdienās daudzās valstīs šī viela ir aizliegta, taču ne visur, līdz art, lietojot augļus un dārzeņus, tā nereti nonāk cilvēku organismos. Lietojot šīs vielas kā insekticīdus tās arī nonāk atmosfērā iztvaikojot un var saindēt gruntsūdeņus. Tādējādi var iet bojā gan augi, gan dzīvnieki.

Freona gāze
Freona gāze ir viela, kas plaši tiek pielietota saldēšanas iekārtās un aerosolos. Pati par sevi cilvēkam šī viela nav kaitīga, taču tā ļoti negatīvi ietekmē atmosfēru, kas rada nopietnas klimata pārmaiņas. Šī gāze, nonākot dabā, iedarbojas uz ozona slāni. Tādējādi līdz zemai nonāk cilvēkam kaitīgie UVA un UVB stari. Tam ir ļoti daudz negatīvu ietekmju. Sākot no negatīvas ietekmes uz dzīviem organismiem, tajā skaitā cilvēkiem, beidzot ar gaisa temperatūras izmaiņām.

Azbests
Azbestu noteikti daudzi pazīst kā materiālu, kas plaši tiek pielietots būvniecībā, piemēram, šīfera jumtu ražošanā. Pēc materiālu īpašībām tas tiešām ir piemērots būvniecībai, jo ir lēts, ērti izmantojams, nodrošina lielisku izolāciju utt., bet veselībai un dabai tas ir pat ļoti kaitīgs un to noteikti nevajadzētu izmantot. Ieelpojot azbesta putekļus var rasties dažādas nopietnas veselības problēmas, sākot ar augšējo elpceļu saslimšanām un beidzot ar plaušu vēzi un citām nāvējošām slimībām. Arī azbesta putekļu nonākšana vidē nav vēlama, tāpēc, atbrīvojoties no šāda materiāla, ir jābūt īpaši uzmanīgam, lai tas nenonāktu brīvā vidē.

Polistirola putas
Arī polistirola putas ir būvniecībā ļoti plaši pielietots produkts, kas lieliski pilda savu uzdevumu – nodrošina izolāciju. Ar to var viegli, ātri un ērti aizpildīt dažādas spraugas un šis materiāls kalpo ļoti ilgu laiku, jo lieliski sacietē. Par spīti tā efektivitātei, tas ir ļoti kaitīgs veselībai. Tāpat kā azbests arī polistirols ir kancerogēna viela. Vēl jo vairāk, tieši šis materiāls ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc jūra un okeāns ir tik piesārņoti. Šis materiāls ik dienas nogalina un saindē neskaitāmi daudz zemūdens iemītnieku un arī cilvēkus, kas patērē uzturā jūras veltes.

Ja vēlaties ievērot ekoloģisku dzīvesveidu un palīdzēt gan sev gan apkārtējai videi, izvairieties no šo vielu lietošanas. Daudzas no tām mēs lietojam pastarpināti, līdz ar to, šo vielu patēriņu ietekmēt ir ārkārtīgi grūti, tomēr, pievērsiet lielāku uzmanību tam, kas ir ne vien jūsu patērēto produktu sastāvā tiešā veidā, bet arī kā tie tikuši ražoti no izejvielu ieguves līdz pārdošanai.