Dabīgā un ekoloģiskā kosmētika – kas patiesība zem tā slēpjas?

Mūsdienās ekoloģisks dzīvesveids ir kļuvis visai aktuāls un to pat varētu nosaukt par savdabīgu modes tendenci, tieši tāpēc, patērētāji nereti izvēlas tieši tos produktus, kuru etiķetes rotā vārdi ekoloģisks, bioloģisks, zaļš, dabīgs utt. Īpaši iecienīti ir šāda veida kosmētikas produkti, jo neskaitāmi pētījumi pierāda, ka tradicionālie kosmētikas produkti var būt pat ļoti kaitīgi gan patērētāja veselībai, gan apkārtējai videi. Tas, protams, ir vērtējams pozitīvi, ka cilvēki sākuši pievērst lielāku uzmanību tam, kādu kosmētiku viņi patērē, tomēr ne vienmēr uzraksti, kas šķietami norāda uz produkta dabiskumu patiešām liecina par konkrētām produkta īpašībām un piederību konkrētai kosmētikas produktu klasei. Kā zināt, vai kosmētika patiešām ir ražota no dabīgām, nekaitīgām izejvielām un to ražošanas process nav negatīvi ietekmējis apkārtējo vidi?

Diemžēl nav izstrādāti vienoti standarti, kas noteiktu , ko nozīmē dabīga, zaļa, bioloģiska vai ekoloģiska kosmētika, tāpēc arī ražotāji nereti ar šiem vārdiem “mētājas” apkārt, jo likums to neaizliedz. Nereti ražotāji tradicionālās kosmētikas produktam nomaina etiķeti, pierakta klāt “eko” un tā tiek izlaista jauna ekoloģisko produktu sērija. Cilvēki nereti arī uz to uzķeras. Pirmkārt, jau ir jāsaprot, ka ekoloģisks nav tas pats kas dabīgs. Visus kosmētikas produktus varētu iedalīt trīs pamata klasēs – tradicionālā kosmētika, ekoloģiskā kosmētika un dabīgā kosmētika.

Tradicionālā kosmētika ir tā, uz kuru netiek attiecināti nekādi īpaši standarti attiecībā uz ekoloģiskumu, dabiskumu, sociālo atbildību utt. Tajos var tikt izmantotas visas vielas, kas atbilst kosmētikas produktu ražošanas standartiem noteiktajā reģionā vai valstī. Arī tradicionālā kosmētika var pretendēt uz dažādiem atsevišķiem ekosertifikātiem un marķējumiem, taču tas nenozīmē, ka kosmētiku var uzskatīt par pilnībā dabisku vai ekoloģisku.

Dabiskā kosmētika ir tā, kas ražota no dabiskām izejvielām. Kosmētikas produktu ražošanā nav izmatotas ķīmiskas vielas, kādas var tikt izmatotas tradicionālās kosmētikas ražošanā. Šāda veida kosmētikas produktu tirgū ir daudz. Nereti cilvēki, kas izvēlas dabiskos kosmētikas produktus uzskata, ka tādā veidā viņi pasarga gan savu veselību, gan apkārtējo vidi, taču dabīgs nebūt vēl nenozīmē veselīgs un videi draudzīgs. Nereti dabīgo sastāvdaļu izmantošana dabai nodara vēl lielāku kaitējumu nekā ķīmisko produktu izejvielu izmantošana, jo tas var, piemēram, negatīvi ietekmēt sugu daudzveidību. Tāpat dabīgā kosmētika var tikt testēta uz dzīvniekiem un to ražošanas procesā var tikt radīts liels piesārņojuma daudzums. Arī veselību dabīgas izejvielas var ietekmēt negatīvi.

Ekoloģiskā kosmētika ir tā, kas ir uzskatāma par draudzīgu gan cilvēkam gan apkārtējai videi. Tajā izmantotas tikai nekaitīgas vielas, kā arī ekoloģiskās kosmētikas ražošanas procesos ir līdz minimumam samazināta kaitīgā ietekme uz vidi. Tas nozīmē, ka tiek piedomāts gan pie ekoloģiskiem un ilgtspējīgiem izejvielu audzēšanas principiem, gan kosmētikas produktu testēšanu, gan piesārņojuma mazināšanu ražošanas procesos utt. Pie ekoloģijas principiem tiek pieskaitīta arī ētikas normu ievērošana, piemēram godīgas tirdzniecības principu ievērošana un darbaspēka godīga nodarbināšana. Ekoloģiskos produktus var atpazīt pēc dažādiem mērķējumiem, kas liecina par to, ka produktiem ir piešķirti ekosertifikāti.

Tātad, ja, izvēloties kosmētikas produktus, jūs domājat par savu veselību un apkārtējo vidi, ir jāpievērš izmanība tādiem faktoriem, kā ekomarķējumiem un produkta sastāvdaļām, nevis dizainam un saukļiem, kas liecina par produkta labvēlīgi ietekmi uz veselību un vidi. Kā jau tika minētas, nav izstrādātu vienotu standartu, kas noteiktu, kurš ražotājs drīkst lietot “eko”, “bio” un citus nosaukumus un kurš nē, tāpēc pirms produkta iegādes rūpīgi izvērtējiet tā patieso sastāvu, ražošanas principus un citus aspektus.