Ekoloģisks uzturs: kā to panākt bez lieks piepūles un tēriņiem?

Viens no ekoloģisks dzīvesveida stūrakmeņiem ir ekoloģisks uzturs. Bioloģisku, ekoloģisku un tīru pārtikas produktu lietošana uzturā ir ne vien cilvēka veselībai laba, bet arī mazina piesārņojumu un cita veida kaitējumu, kāds tiek nodarīts ražojot un patērējot komerciāli ražotos produktus. Nereti tiek uzskatīts, ka ekoloģiski pārtikas produkti ir ārkārtīgi dārgi un nepieejami, tāpēc cilvēki par ekoloģisku uzturu pat īpaši neinteresējas. Patiesībā, veselīgs un dabīgs uzturs ne vienmēr nozīmē liekus tēriņus un pūles ikdienā. Sekojot dažiem ieteikumiem, jūs varēsiet panākt, ka jūsu veselība uzlabojas, ekoloģiskā pēda samazinās un pats labākais, nauda ietaupās.

1. Izslēdziet no savas ēdienkartes pusfabrikātus
Pusfabrikāti ir nevēlami lietošanai ļoti daudzu iemeslu dēļ. Pirmkārt, tie ir pilni ar sintētiskajiem konservantiem, e-vielām, taukiem utt. Otrkārt, tie parasti tiek fasēti kaitīgos plastmasas iepakojumos, kas saindē gan pašu pārtiku gan pēc izlietošanas arī apkārtējo vidi. Treškārt, tiem ir zema uzturvērtība, līdz ar to, ēdot pusfabrikātus ātri vien atkal sajutīsit izsalkumu, bet pats galvenais – tie ir dārgi un nāk no Somijas. Jums ir jāmaksā ne vien par izejvielām, bet arī darbu, kas ieguldīts šos produktus gatavojot. Atsakoties no pusfabrikātiem, jūs ievērosiet ekoloģiska uztura principus, taču ietaupīsiet naudu.

2. Pielāgojiet ēdienkarti sezonai
Daudzi uzskata, ka bioloģiski un ekoloģiski augļi un dārzeņi izmaksā ārkārtīgi dārgi. Šāds mīts ir radies tāpēc, ka šie produkti ir dārgi ne-sezonā. Loģiski, ka ilglaicīgi uzglabāt augļus un dārzeņus, neizmantojot sintētiskos konservantus ir ļoti grūti, tāpēc šo produktu ražošanas izmaksas un līdz ar to arī tirgošanas cenas būtiski pieaug, taču, ja ēdienkarte tiek pielāgota sezonai, izmaksas pat samazinās. Tirgū vai arī no zemniekiem sezonā ir iespējams iegādāties produktus, kuru cenas ir daudz zemākas nekā importa produktiem veikalos. Vasarā varat iegādāties visdažādākos augļus, dārzeņus, ogas utt., bet ziemā vairāk izmantot saknes, kā, piemēram, burkānus, kartupeļus utt.

3. Izziniet dažādas ēst gatavošanas metodes
Kā jau minēts, daudzi atsakās no veselīgiem, ekoloģiskiem ēdieniem nevis naudas dēļ, bet gan tāpēc, ka tas ir vienkāršāk un ikdienā aizņem mazāk laika. Nenoliedzami, uzsildīt jau minētos pusfabrikātus vai nopirkt ātrās uzkodas ir daudz ātrāk un vienkāršāk nekā pašam gatavot mājās, taču, ir iespējams arī pagatavot veselīgu, uzturvielām bagātu un videi draudzīgu maltīti vien dažu minūšu laikā, ja tiek izmantotas pareizās metodes. Tipisks piemērs ir ēdiena gatavošana tvaicēšanas vai vārīšanas katlos ar automātiskām funkcijām. Tajos vien jāieliek produkti un tie vienmērīgi pagatavosies. Ēdiens nav jāpieskata vai jāpārbauda, vien jāgatavo pēc instrukcijām. Šādi katli gan ir padārgi, taču tas ātri vien atmaksāsies, jo vairs nebūs nepieciešamības pirkt negaršīgos, kaitīgos un pats galvenais, dārgos pusfabrikātus.

4. Samaziniet gaļas patēriņu
Visbeidzot, ļoti būtiski ir samazināt gaļas patēriņu. Gaļas industrija nodara neiedomājami lielu kaitējumu apkārtējai videi, tāpēc industriāli ražoto gaļu un gaļas produktus uzturā lietot nevajadzētu vispār. Protams, daudziem šis upuris varētu būt pārāk liels, tāpēc mūsu ieteikums ir vien samazināt gaļas patēriņu un vairāk izvēlēties gaļas produktus no bioloģiskajām saimniecībām. Sākumā varētu šķist, ka tas nemaz nav ieteikums, kas neprasa liekas pūles un tēriņus, taču patiesībā gaļas cenas tirgū un veikalos būtiski neatšķiras, bez tam, veikalu gaļa nereti ir piesūcināta ar ūdeni un citām vielām, lai būtu smagāka, taču to gatavojot, ūdens iztvaiko. Gaļa no zemniekiem būs daudz vērtīgāka un gatavošanas procesā tās apjoms būtiski nemainīsies, līdz ar to, šādu gaļu varat pirkt mazākā daudzumā.

Šie piemēri pierāda to, ka ekoloģisks, veselīgs uzturs nebūt nav greznība, ko var atļauties vien bagātnieki vai tie, kam ikdienā ir daudz laika gatavošanai. Ikviens var atļauties ēst veselīgi un ekoloģiski, vien jāpārdomā savas izvēles un rīcību ikdienā.

Paldies musu superīgajiem draugiem iekš superlaina!