Kā samazināt produktu iepakojuma patēriņu?

Mūsdienās gandrīz visas preces tiek tirgotas iepakotas. Tas nozīmē, ka pērkot kādu preci, gribot negribot, mums jāiegādājas arī tās iepakojums. Diemžēl tieši preču iepakojums sastāda lielāko daļu no mājsaimniecību atkritumiem. Izmetot preču iepakojumus atkritumu tvertnēs, pēc tam tie nonāk atkritumu poligonos. Kaut arī tie tiek koncentrēti šajos poligonos, tie tomēr atrodas brīvā dabā. Tas prasa gan zemes resursus, gan arī rada ļoti lielu piesārņojumu, atkritumiem sadaloties un nonākot gan gaisā, gan augsnē, gan ūdenī. Viens no veidiem, kā ar to cīnīties ir. Šķirojot atkritumus, taču 100% atkritumu pārstrāde diemžēl nav iespējama. Daudz efektīvāk būtu samazināt iepakojumu patēriņu. Tomēr, kā, jau tika minēts, ja gribam preci, nākas ņemt arī iepakojumu. Par laimi, ir veidi, kā iepakojuma patēriņu samazināt, nesamazinot preču patēriņu. Šeit būs daži noderīgi padomi, kas ļaus gan taupīt jūsu naudu, gan saudzēs apkārtējo vidi.

1. Iepērkoties izmantojiet auduma maisiņu
Nav nekāds noslēpums, ka vislielāko daļu no preču iepakojumiem sastāda tieši polietilēna iepirkumu maisiņi. Tie ir ērti lietošanai, taču ārkārtīgi nedraudzīgi apkārtējai videi. Ik gadu dabā nonāk vairākas tonnas ar šiem maisiņiem, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc pasaules okeāns ir tik piesārņots. Tāpat tiek piesārņota arī augsne un gaiss. Tas negatīvi ietekmē dažādus dzīvos organismus, tajā skaitā arī cilvēkus, jo viss, kas nonāk dabā, pēc tam atgriežas pie mums caur gaisu, ūdeni un pārtiku. Šīs globālā līmeņa vides problēmas varētu atrisināt vienā acu mirklī, ja vien visi cilvēki pārietu uz auduma maisiņiem. Ielieciet maisiņu somā vai kabatā un nēsājiet to līdzi. Tas nesagādā nekādas liekas neērtības, bez tam, auduma maisiņi ir vizuāli daudz pievilcīgāki.

2. Produktus, ar ilgu realizācijas termiņu, pērciet lielos iepakojumos
Lai safasētu produktus mazos iepakojumos, tiek izmantos daudz vairāk materiāls, nekā fasējot tos mazos iepakojumos. Tas nozīmē, ka pērkot mazos iepakojumus, tiek saražots daudz lielāks atkritumu daudzums. Varbūt sākotnēji nešķiet, ka šāda metode varētu daudz ko mainīt, taču regulāri pērkot lielos iepakojumus varat samazināt saražoto atkritumu daudzumu pat par 30%. Protams, ja pārtikas produktam ir īss realizācijas termiņš, tad produkts jāiegādājas tādā daudzumā, lai to varētu realizēt bez pārpalikuma, jo arī ēdiena izniekošana rada vides problēmas, bet tādus produktus kā makaroni, graudaugi, ūdens, eļļa, tīrīšanas līdzekļi utt., tik ātri nepaliek veci un tos droši var pirkt lielākā daudzām. Ņemiet vērā, ka lielie iepakojumi nereti arī izmaksā lētāk.

3. Neizmantojiet ātrās ēdināšanas pakalpojumus
Ja kādreiz esat pircis dažādus ātros ēdienus, noteikti būsiet ievērojis, ka tie tiek rūpīgi iepakoti pat tad, ja tiek ēsti uz vietas. Piemēram, ja tiek pasūtīts hamburgera komplekts, tad hamburgeri tiek ietīti papīros vai likti kastītēs. Piedevas arī tiek iepakotas papīra maisiņos vai kartona kastītēs. Dzēriens tiek pildīts vienreizlietojamā krūzītē. Līdzi tiek dota kaudze ar salvetēm, plastmasas salmiņš, vienreizlietojamie trauciņi utt. Viss kopā vēl tiek ielikts vienreizlietojamā maisiņā. No vienas ēdienreizes rodas neiedomājami liels atkritumu daudzums. Ja vēlaties ēst ārpus mājas izvēlieties vietas, kur ēdiens tiek servēts uz īstiem traukiem. Ja tomēr ļoti vēlaties ēst ātros ēdienus, palūdziet, lai ēdiens netiktu tik daudz reižu iepakots.

4. Pērciet sveramos produktus un izmantojiet savus iepakojumus
Daudziem tas varbūt šķitīs smieklīgi un atgādinās sistēmu, kāda darbojās lauku veikaliņos pirms daudziem gadiem, taču, kāpēc gan mēs nevarētu pārtikas produktus pildīt iepakojumos atkārtoti? Mēs katru reizi pērkam produktus iepakojumos un metam tos laukā. Tā ir neiedomājami liela izšķērdība. Protams, ne visur iespējams iegādāties sveramos produktus, bet daudzviet vēl sastopami, piemēram, mazie piena veikaliņi, kur visus piena produktus var nopirkt sveramus. Tāpat sveramie produkti pieejami tirgos. Tad nu varat ņemt līdzi savu burciņu vai plastmasas trauciņu un šos produktus iegādāties bez vienreizlietojama iepakojuma. Arī šī metode ir ne vien ekoloģiska, bet arī vērtīga jūsu maciņam.