Populārākie attaisnojumi ekoloģiska dzīvesveida neievērošanai

Ekoloģisks dzīvesveids mūsdienās ir uzskatāms pat par sava veida aktualitāti. Cilvēki arvien vairāk sāk saprast, kādu ļaunumu ar savām ikdienas izvēlēm, mēs nodarām sev un apkārtējai videi, tāpēc cenšas kaut ko mainīt. Diemžēl vēl joprojām ievērojami lielākā daļa cilvēku izvēlas nesekot ekoloģiska dzīvesveida principiem un dzīvo, domājot tikai par labumu, kas tiek gūts konkrētajā brīdī. Cilvēki meklē dažādus attaisnojumus savai izvēlei, taču patiesībā, tas ir ļoti egoistiski. Šeit būs daži no populārākajiem attaisnojumiem, ko cilvēki lieto, lai neievērotu ekoloģisku dzīvesveidu un pierādījumi tam, ka šie argumenti ir bezjēdzīgi.c

1. Viena cilvēka rīcība neko nemainīs
Daudzi it kā apzinās, kādas būs sekas viņu rīcībai, neievērojot ekoloģiska un zaļa dzīvesveida principus un piekrīt tam, ka kaut kas ir jāmaina, taču uzskata, ka tam tāpat nav jēgas. Uz pasaules ir vairāk kā 8 miljardi iedzīvotāju un katrs no viņiem atstāj savu ekoloģisko pēdu. Ja vien cilvēks savu ekoloģisko pēdu samazinās, tas būs kā piliens okeānā. Kopējo piesārņojumu tas būtiski nemazinās. Tiesa, no viena cilvēka rīcības jēga ir maza, taču kādam ir jābūt pionierim un jārāda piemērs. Tieši šāds domāšanas veids ir daudziem. Ja viens no viņiem celsies un darīs, tad pārējie sekos un tad rezultāti neizpaliks. Arī skeptiķu domas tas mainīs un pasaule ātri vien kļūs daudz tīrāka un labāka.

2. Ekoloģiskie produkti ir dārgi
Vēl ļoti populārs ir uzskats, ka dzīvot zaļi nozīmē tērēt daudz vairāk naudas. Visbiežāk tiek minēts tieši tas, ka ekoloģiski un tīri pārtikas, kosmētikas un citi produkti ir ārkārtīgi dārgi un cilvēki to vienkārši never atļauties. Daudzi produkti nudien ir dārgāki, jo to ražošanas izmaksas ir augstākas, bet tas, vai ekoloģisks dzīvesveids kopumā ir vai nav dārgāks, ir atkarīgs no katra paša izvēlēm. Piemēram, pirkt dārzeņu no bioloģiskajām saimniecībām ne sezonā varbūt patiešām būs dārgāk, taču sezonas laikā šie produkti pat būs lētāki. Vēl jo vairāk, dārzeņus varat audzēt arī pats mazdārziņā vai pat uz balkona. Māju varat tīrīt ar dažādiem organiskiem produktiem, kas arī izmaksās lētāk nekā pirkt ķimikālijas. Resursu taupīšana, kā, piemēram, ūdens un elektroenerģijas patēriņa samazināšana, jau automātiski nozīmē mazākas izmaksas. Kopumā jāsaka, ka varbūt kaut kas arī izmaksās mazliet vairāk, taču to var kompensēt, jo daudzi ekoloģiska dzīvesveida principi pat ļauj ietaupīt naudu.

3. Ekoloģisks dzīvesveids sagādā daudz neērtību
Visbiežāk lietotais attaisnojums laikam ir tas, ka zaļais dzīvesveids prasa daudz laika un piepūles. Piemēram, atteikšanās no personīgā transporta ikdienā un tā aizvietošana ar sabiedrisko transportu, velosipēdu vai kājām, šķiet neiedomājami apgrūtinoša. Tāpat iešana uz bioloģiskās pārtikas veikalu var aizņemt vairāk laika. Arī, piemēram, atkritumu šķirošana prasa mazliet piepūles. Tā ir tiesa, ka daudzi procesi var sagādāt mazas neērtības, bet kopējais laika ietaupījums, izvēloties to nedarīt, būs vien dažas minūtes. Protams, ir gadījumi, kad atsevišķas liets ievērot nav iespējams, taču, tas neliedz darīt to, kas ir jūsu spēkos un kas nekādas lielās problēmas nesagādā.

4. Videi nodarītais kaitējums ir pārspīlēts
Visbeidzot, liela daļa arī uzskata, ka ekoloģisks dzīvesveids nav jāievēro, jo tas viss ir eko aktīvistu izdomājums. Daudzi netic tam, ka klimata pārmaiņas un sugu daudzveidības samazināšanos rada piesārņojums. Pastāv uzskats, ka tas viss pieder pie normāla dzīves cikla un viss kas saistās ar videi nodarīto kaitējumu vairāk vai mazāk ir izdomāts. Ja arī jūs domājat līdzīgi, tad ar steigu sāciet lasīt lielāko universitāšu pētījumus, kas pierāda cilvēka radītā piesārņojuma nelabvēlīgo ietekmi uz vidi. Tas viss ir pētīts un ir pierādīts, ka pasaule mainās mūsu neapdomīgās rīcības dēļ. Mums ir jādara viss, kas mūsu spēkos, lai apstādinātu piesārņojuma rašanos un mazinātu kaitējumu, kas videi jau ir nodarīts.