Vai veļas mazgāšana var būt videi un veselībai draudzīga?

Veļas mazgāšana, izmantojot veļas mazgājamo mašīnu, ir atzīta par vienu no videi visnedraudzīgākajām saimniekošanas metodēm mājsaimniecībās. Mazgājot veļu veļasmašīnā un lietojot komerciālos tīrīšanas līdzekļus, dabā nonāk dažādas kaitīgas vielas, kas atrodas šajos līdzekļos, bez tam, tiek patērēts arī liels enerģijas un ūdens daudzums. Arī cilvēka veselībai vairums veļas mazgāšanas līdzekļu nav īsti labi. Par spīti tam visam, ekoloģisko principu ievērošana veļas mazgāšanā nav diez ko populāra, jo citas veļas mazgāšanas metodes ir daudz laikietilpīgākas un neefektīvākas. Panākt, ka veļas mazgāšana vispār nekādā veidā nelabvēlīgi neietekmē apkārtējo vidi nav iespējams, taču ir metodes, kā šo procesu padarīt videi draudzīgāku.

1. Jāizvēlas atbilstoša mazgāšanas temperatūra
Pastāv populārs mīts, ka apģērbi pilnībā izmazgājas tikai ļoti augstā temperatūrā, taču tā nav patiesība. Arī zemākā temperatūrā lielākā daļa apģērbu izmazgāsies ļoti labi. Izmantojot nepamatoti augstu ūdens temperatūru jūs tikai riskējat sabojāt savu apģērbu un lieki patērējat energoresursus. Mazgājot apģērbus, ievērojiet norādes, kas atrodamas uz apģērbu birkām. Tad ūdens un energoresursi tiks izmantoti maksimāli efektīvi un videi tiks nodarīts daudz mazāks kaitējums. Ir pierādīts, ka samazinot ūdens mazgāšanas temperatūru no 700 C uz 300 C, jūs varēsiet ietaupīt pat 75% no patērētās elektroenerģijas.

2. Meklējiet videi draudzīgus mazgāšanas līdzekļus
Tāpat arī daudzi cilvēki uzskata, ka videi draudzīgie, ekoloģiskie mazgāšanas līdzekļi kārtīgi neiztīrīs traipus no apģērbiem, taču tā arī nav patiesība. Ekoloģiskie veļas mazgāšanas līdzekļi tīra traipus tik pat labi, kā citi tīrīšanas līdzekļi, tikai tiem nav pievienotas krāsvielas, aromatizētāji un dažādas kaitīgas vielas. Izvēloties tīrīšanas līdzekļus, galvenokārt pievērsiet uzmanību tam, lai tie nesaturētu nātrija hipohlorītu, hloroformu un citus hlora savienojumus, kā arī fosforus. Tie ne vien nodara neiedomājami lielu kaitējumu dabai, bet arī cilvēka veselībai.

3. Neizmantojiet balinātājus un veļas mīkstinātājus
Daudzi nevar iedomāties dzīvi bez tādiem produktiem ka balinātājs, veļas mīkstinātājs utt. Tie tiek uzskatīti par nepieciešamību, kaut gan nereti apģērbam nodara lielāku kaitējumu nekā labumu. Tie bojā auduma šķiedras un veļa daudz ātrāk novalkājas, bez tam tie ir produkti, kas nodara vislielāko kaitējumu videi. To sastāvā ir neiedomājami spēcīgas ķimikālijas, kas var izpostīt veselas augu un dzīvnieku sugas, kā arī tās saindē gruntsūdeņus un rada dažādas ādas problēmas un alerģijas cilvēkiem.

4. Mazgājiet drēbes tikai tad, kad veļasmašīna ir pilna
Nereti veļasmašīna tiek darbināta pustukša, jo apģērbi ir nepieciešami tīri gandrīz katru dienu. Tādā veidā tiek nelietderīgi patērēti ūdens resursi, elektroenerģija un drēbes izmazgājas sliktāk, nekā tad, ja veļasmašīna ir pilna. Tā darīt noteikti nevajadzētu. Ja tomēr kāds no apģērba gabaliem ir patiešām nepieciešams, izmazgājiet to ar rokām, nevis darbiniet veļas mašīnu. Ūdens ir ļoti vērtīgs resurss, tāpēc ar tā tērēšanu ikvienam vajadzētu uzmanīties.

5. Rūpējieties par savu veļasmašīnu
Ja veļasmašīna regulāri netiek pareizi kopta, to bieži vien ir jādarbina, vienkārši lai atkaļķotu un iztīrītu. Arī tā ir nelietderīga resursu izmantošana, kas turklāt rada kaitīgus notekūdeņus, jo līdzekļi, kas tiek lietoti veļasmašīnas tīrīšanai paši par sevi ir ļoti kaitīgi. Jaunajām veļasmašīnām ir patīrošie eko režīmi. Ja izmatojat vecāka modeļa veļasmašīnu tad tīriet to manuāli un ik palaikam apsauciet santehniķi, kas iztīrīs to arī no iekšpuses.